Strona główna » Aktualności » Badania ankietowe - informacja

Badania ankietowe - informacja

Środa, 24 Kwiecień 2013 20:16

WAŻNA INFORMACJA DLA TWOJEGO ZDROWIA

Gabinet lekarza rodzinnego przy Szpitalu w Kolnie rozpoczyna badania ankietowe, których celem jest ustalenie osób szczególnie narażonych na zachorowania na niektóre nowotwory złośliwe.

Badania ankietowe pozwolą na ustalenie nosicieli mutacji genetycznych, tzw. genów wysokiego ryzyka, predysponujących do wystąpienia raka piersi, jajnika, trzonu macicy i jelita grubego. Pacjenci, co do których zaistnieje podejrzenie mutacji, poddani zostaną specjalistycznym badaniom, a w przypadkach stwierdzenia mutacji i rodzinnej predyspozycji do zachorowania na nowotwory, włączeni zostaną do specjalistycznego programu Ministerstwa Zdrowia.

Realizatorem programu na terenie Ziemi Łomżyńskiej jest Zakład Patomorfologii i Profilaktyki Onkologicznej w Łomży, od lat współpracujący z Międzynarodowym Centrum Nowotworów Dziedzicznych w Szczecinie.