Pracownia RTG

Podstawowe informacje

Badanie RTG, nazywane często potocznie prześwietleniem, polega na prześwietleniu ciała człowieka promieniami X. Promienie X nie są obojętne dla naszego zdrowia. Miarą napromieniowania naszych tkanek jest jednostka o nazwie siwert (Sv). Zazwyczaj dawka przyjęta po pojedynczym prześwietleniu to tysięczne części siwerta, czyli ilość bardzo mała. Duże dawki zwiększają ryzyko uszkodzenia DNA i powstawania nowotworów. Organizm człowieka pochłania ok. 99% promieniowania, dlatego nie powinno się prześwietlenia wykonywać zbyt często. Ważne jest, aby pomiędzy kolejnymi badaniami upłynęło wystarczająco dużo czasu. Najbezpieczniej jest, aby wykonywać RTG max. kilka razy w roku.

Za pomocą promieniowania rentgenowskiego prześwietlić można praktycznie każdą część ciała. W dzisiejszych czasach badanie RTG jest jedną z podstawowych technik diagnostycznych w medycynie.

Przygotowanie do badania

Do badania RTG nie trzeba się specjalnie przygotowywać, chyba że dotyczy ono jamy brzusznej lub części ciała w jej rejonie – wtedy lekarz zaleci już na kilka dni przed badaniem przyjmowanie leku rozpuszczającego pęcherzyki gazu w jelitach. Chodzi o to, aby nadmiar gazów w jelitach nie zakłócał obrazu jamy brzusznej. W przeddzień badania należy zachować lekkostrawną dietę i lekarz zaleci zażycie odpowiedniego środka przeczyszczającego, aby pozbyć się treści pokarmowej jelit, co polepszy jakość obrazu. W dniu wykonania RTG jamy brzusznej pacjent musi być na czczo. W przypadku prześwietlenia innych część ciała nie trzeba się specjalnie przygotowywać do badania. Sam przebieg badania polega na odpowiednim ułożeniu prześwietlanej części ciała, może się okazać konieczne nabranie powietrza i wstrzymanie na chwilę oddechu. Badanie jest bezbolesne i trwa bardzo krótko.

Cennik: